نرم افزارهای برگزیده

احیاگر معروف

سرباز کوچک ولایت ،آمرمعروف وناهی منکر

سایت های ویژه کودک ونوجوان

جستجو

بایگانی

نويسندگان

پربحث ترين ها

آخرين نظرات

پيوندها

سرداران دفاع مقدس

پیوندهای تصویری

bayanbox.ir bayanbox.ir bayanbox.ir

تبلیغات سایت

آرشیو سایت
۰

کارت امر به معروف و نهی از منکر حجاب + فایل دانلود فایل PSD

بانک تصاویر حجاب احکام سبک زندگی اسلامی

کارت امر به معروف و نهی از منکر حجاب + فایل دانلود فایل PSD

کارت امر به معروف و نهی از منکر حجاب + فایل دانلود فایل PSD

با عنایت خدای مهربان طرحی را با موضوع حجاب آماده کردم امیدوارم برای کسانی که می‌خواهند به روش دادن کارت؛ امر به معروف و نهی از منکر کنند مفید واقع شود. قیمت چاپ این کارت ها زیاد هنگفت نیست.
این کارت در اندازه استاندارد کارت ویزیت با طول 9 سانتی متر و عرض 5 سانتی متر با رنگی آرامشبخش و سنگین طراحی شده است.

و این نیز پشت کارت است. 

آیا می‌دانید این موارد جزء حجاب بوده و اگر رعایت نشود برایتان گناه محسوب می‌شود؟

توجه: لازم به ذکر است که تمامی موارد ذکر شده طبق نظر آیت الله العظمی سیستانی حفظه الله است و برخی مراجع با بعضی از موارد آن اختلاف دارند.


قرآن کریم در دو آیه به مساله وجوب پوشش زن پرداخته است:
در سوره ی نور، آیه ی 31 می فرماید:
وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ.
ترجمه: و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را [از هر نامحرمى‏] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که [طبعاً] از آن پیداست. و باید روسرى خود را بر گردنِ خویش [فرو] اندازند، و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همکیش‏] خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که [از زن‏] بى ‏نیازند یا کودکانى که بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نکرده ‏اند، آشکار نکنند و پاهاى خود را [به گونه ‏اى به زمین‏] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏ دارند معلوم گردد. اى مؤمنان، همگى [از مرد و زن‏] به درگاه خدا توبه کنید، امید که رستگار شوید.

ودر سوره ی احزاب آیه ی 59 می فرماید:

یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلابِیبِهِنَّ...
ترجمه: اى پیامبر، به همسران و دخترانت و زن‏هاى مؤمنان بگو روسرى‏ ها و چادرهاى خود را بر خویش بیفکنند... (به نقل از سایت اسک دین)

چون در پشت کارت مطالب شرعی و احکام خدا درج شده است سعی کردم در نوشتن آن دقت زیادی کنم و مواردی را که نمیدانستم یا شک دارم را از مراجع تقلید استفتاء کنم و با تمام جزئیات آن مطلب را بنویسم. در این نوشته منابع مواردی را که درج نمودم را قرار می‌دهم.

مورد 1: بر زن واجب است تمام بدن خود را از نامحرم بپوشاند؛ اما پوشاندن گردی صورت و نوک انگشتان دست تا مچ واجب نیست.
منبع: آیت الله سیستانی در رساله‌ی خود می‌فرمایند: زن باید موی سر و بدن - غیر از صورت و دست های - خود را از مرد نامحرم بپوشاند، و احتیاط لازم آن است که بدن و موی خود را از پسری هم که بالغ نشده ولی خوب و بد را می‌فهمد و احتمال می‌رود که نگاهش به بدن زن موجب تحریک شهوتش شود، بپوشاند، ولی زن می‌توان صورت و دست هایش را تا مچ از مرد نامحرم نپوشاند، مگر در صورتی که بترسد به حرام بیفتد، یا به قصد مبتلا کردن مرد به نگاه حرام باشد، که پوشانیدن در این دو صورت واجب است. (رساله‌ی آیة الله سیستانی؛ احکام نگاه کردن؛ مسأله 2453)

مورد 2: نامحرم، نامحرم است و فرقی میان بیگانه و قوم نیست.
منبع: خداوند در آیه 31 سوره مبارکه نور کسانی را که جایز است زنان زینت خود را برای آنها آشکار کنند را تک تک نام می‌برد و از این آیه مشخص میشود که برای غیر اینان جایز نیست؛ حال غیر این موارد خواه از اقوام باشد خواه نباشد و این موضوع مورد اتفاق تمام مراجع تقلید است.

مورد 3: پوشیدن لباسهای چسپ و تنگ که برجستگی بدن را نمایان کند حرام است!
منبع: بنده از آیت الله سیستانی استفتاء کردم گفتند که: حجاب بر بانوان واجب است و در حجاب لازم است علاوه بر پوشاندن موی سر و همچنین تمام بدن - غیر از صورت و دستها تا مچ - به گونه ای باشند که برجستگی ها را نمایان نکند و و زینت شمرده نشود (تصویرش را ببینید)
مورد 4: نمایان بودن حجم مو از زیر پوشش اگر عرفا زینت باشد یا به قصد انداختن دیگر در حرام باشد، حرام است
منبع: از آیت الله سیستانی استفتاء کردم که نمایان بودن حجم مو از زیر چادر یا روسری زن؛ نزد نامحرم حرام است؟ ایشان فرمودند: در صورتی که عرفا زینت شمرده شود یا قصد انداختن دیگران در حرام داشته باشد جایز نیست. (تصویرش را ببینید)

مورد 5: ظاهر کردن آرایش و زینت حرام است! (به استثناء زینت ظاهره مانند انگشتر به شرط ایمنی از وقوع در حرام و عدم انگیزه جلب توجه نامحرم)
منبع: از آیت الله سیستانی استفتاء شد که آیا زن می تواند از انگشتر زینتی و یا دست بند و یا گردن بند به قصد آرایش استفاده کند و آیا چنان کاری حلال است یا حرام؟
پاسخ دادند که: چنان کاری حلال است امّا پوشاندن آنها از نامحرم، واجب می باشد مگر انگشتر و النگو به شرط ایمن بودن از وقوع در حرام و یا آشکار کردن آنها به انگیزه جلب توجه نامحرمان نباشد. (کلیک کنید)
همچنان آیت الله مکارم کردم در پاسخ سوالی که از ایشان کردم پاسخ دادند که: 
پوشاندن زیورآلاتی که معمولا در معرض دید نامحرم است مانند انگشتر و حلقه ازدواج چنانچه مفسده ای نداشته باشد واجب نیست ولی غیر اینها را باید از دید نامحرم پوشاند. (تصویرش را ببینید)

مورد 6: پوشیدن لباس با مدل یا رنگ جذاب اگر زینت شمرده شود حرام است!
منبع:
 از آیت الله سیستانی استفتاء کردم که: پوشیدن لباس با مدل یا رنگ جذاب برای زن حرام است؟ در پاسخ فرمودند: آنچه زینت شمرده شود باید از نامحرم پوشانده شود. (تصویرش را ببینید)

مورد 7: پوشاندن پاها واجب است و پوشیدن جوراب شیشه‌ای حجاب پا نبوده و حرام است!
منبع: چون آیت الله سیستانی فرمودند حجاب بر بانوان واجب است و در حجاب لازم است علاوه بر پوشاندن موی سر و همچنین تمام بدن - غیر از صورت و دستها تا مچ - به گونه ای باشند که برجستگی ها را نمایان نکند و و زینت شمرده نشود (تصویرش را ببینید) و همچنین آیت الله مکارم شیرازی هم گفتند که: بر زنان و دختران لازم است تمام بدن خود به جز گردی صورت و دستها تا مچ را در مقابل نامحرمان بپوشانند. و این مقدار با هر نوع لباس غیر زینتی که تنگ و چسبان نباشد پوشیده شود کافی است. هر چند چادر حجاب برتر است. (تصویرش را ببینید) و حرفی از جواز پا داده نشد؛ پوشش پا نیز واجب است. ضمن اینکه در مورد پوشش پا آیت الله سیستانی در پاسخ یک سوال اینگونه پاسخ دادند:
پرسش: حکم جوراب پوشیدن خانمها در مقابل نامحرم چیست؟

پاسخ: لازم است پاهای خود را از نامحرم مستور کند.(این سوال در سایت آیت الله سیستانی) 
در مورد جوراب شیشه‌ای نیز از آیت الله سیستانی استفتاء کردم، و سوال کردم که: پوشیدن جوراب شیشه ایی برای زن در مقابل نامحرم؛ حجاب پا است یا خیر؟ در پاسخ فرمودند: جایز نیست. (تصویرش را ببینید)

مورد 8: پوشاندن ساعد، گوش و نزدیک گوش، زیرچانه (به استثنای مقداری از زیر چانه که معمولا مقنعه آن را نمیپوشاند)، گدن و سینه واجب است!
منبع: استثناء از پوشش وجه و کفین گفته شده و ساعد، گوش و نزدیک گوش، زیر چانه، گردن و سینه هرگز شامل وجه (گردی صورت) و کفین (از سر نوک انگشتان تا مچ دست) نمیشود. زیرا آیت الله سیستانی فرمودند: حجاب بر بانوان واجب است و در حجاب لازم است علاوه بر پوشاندن موی سر و همچنین تمام بدن - غیر از صورت و دستها تا مچ - به گونه ای باشند که برجستگی ها را نمایان نکند و و زینت شمرده نشود (تصویرش را ببینید) و همچنین آیت الله مکارم شیرازی هم گفتند که: بر زنان و دختران لازم است تمام بدن خود به جز گردی صورت و دستها تا مچ را در مقابل نامحرمان بپوشانند. و این مقدار با هر نوع لباس غیر زینتی که تنگ و چسبان نباشد پوشیده شود کافی است. هر چند چادر حجاب برتر است. (تصویرش را ببینید)
اما اینکه گفته شد زیرچانه (به استثنای مقداری از زیر چانه که معمولا مقنعه آن را نمیپوشاند) اتخاذ شده از پاسخ آیت الله سیستانی به یک استفتاء است
 (برای مشاهده کلیک کنید)

حجاب در منابع اهل سنت

حَدَّثَنَا یَعْقُوبُ بْنُ کَعْبٍ الْأَنْطَاکِیُّ، وَمُؤَمَّلُ بْنُ الْفَضْلِ الْحَرَّانِیُّ، قَالَا: حَدَّثَنَا الْوَلِیدُ، عَنْ سَعِیدِ بْنِ بَشِیرٍ، عَنْ قَتَادَةَ، عَنْ خَالِدٍ، قَالَ: یَعْقُوبُ ابْنُ دُرَیْکٍ: عَنْ عَائِشَةَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهَا، أَنَّ أَسْمَاءَ بِنْتَ أَبِی بَکْرٍ، دَخَلَتْ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَعَلَیْهَا ثِیَابٌ رِقَاقٌ، فَأَعْرَضَ عَنْهَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ، وَقَالَ: «یَا أَسْمَاءُ، إِنَّ الْمَرْأَةَ إِذَا بَلَغَتِ الْمَحِیضَ لَمْ تَصْلُحْ أَنْ یُرَى مِنْهَا إِلَّا هَذَا وَهَذَا» وَأَشَارَ إِلَى وَجْهِهِ وَکَفَّیْهِ. (سنن أبی داود، أبو داود سلیمان بن الأشعث بن إسحاق بن بشیر بن شداد بن عمرو الأزدی السَِّجِسْتانی (المتوفى: 275هـ)، محقق: محمد محیی الدین عبد الحمید، ناشر: المکتبة العصریة، صیدا - بیروت)
ترجمه: اسماء بنت ابی بکر در حالی که بر تنش لباسی نازک بود بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وارد شد. رسول خدا از وی روی برگردانیدند و به او فرمودند: برای زنی که به سن بلوغ رسیده جایز نیست که چیزی از وی آشکار باشد؛ مگر این و این و اشاره کرد به وجه و کفین خود.

در پاورقی همان درج شده که "[حکم الألبانی] : صحیح" و البانی این حدیث را صحیح میداند.

چند نکته:
🔴 کسی که زیبایی اندیشه دارد زیبایی ظاهر را به نمایش نمی گذارد (شهید مطهری)
🔴 اگر زنان از جلوه گری بپرهیزند و در راه عفاف و پوشش خود استقامت به خرج دهند، به جوانانی که آمادگی ازدواج ندارند کمک فراوانی کرده اند.
🔴 آیا در هنگام مسافرت طلاها و چیزهای با ارزش را مخفی نمی کنید؟ اما از با ارزش ترین چیز غافلید؟
🔴 با چادر پرچمدار اسلام باشید.
🔴 مراقب باشید به ابزاری برای خوشگذرانی افراد منحرف، تبدیل نشوید.
🔴 از خود در برابر نگاه های حرام محافظت نمایید.
🔴 آمار ازدواج افراد محجبه بیشتر از افراد بد حجاب می باشد.
🔴 آرامش در چهره ی افراد محجبه نمایان است.
🔴 زن با ارزش است، به خاطر همین باید حجاب داشته باشد.


دانلودفایل

منبع:وبلاگعلی سجاد فاطمی موحد

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

بانک فیلم

نرم افزارهای مذهبی موبایل

تصاویربرگزیده

سبک زندگی اسلامی (لطفا برای نمایش تصاویرباکیفیت برروی تصویرموردنظرکلیک کرده وتصویررا در رایانه تان ذخیره کنید)